Polecamy:
chodakowska
najlepsze zabiegi, najlepsza chirurgia oczu
zarezerwuj mazurskie noclegi tanio i blisko jezior mazur rezerwacja pokoi on-line mazurom rezerwacje online mazury spanie noclegi urlop na mazurach on line rezerwuj teraz najta
Dopracowany czarter jachtów Mazury Giżycko. W ofercie wygodne jachty Bingo 930, Bolero 805, Tango 760, Tango Czarter
mielno
A A A

Co to jest rzucawka porodowa?

Rzucawka porodowa jest wynikiem upośledzenia odżywiania mózgu na skutek skurczu tętniczek mózgowych i ostrego niedotlenienia tkanki mózgowej. Charakterystycznym jej objawem jest wystąpienie drgawek, utrata przytomności i znaczna zwyżka ciśnienia tętniczego krwi. Jest to niebezpieczny stan dla matki i płodu, wymagający natychmiastowego intensywnego leczenia. Rzucawka może wystąpić w czasie ciąży, porodu i połogu. Wystąpienie jej w czasie porodu jest niebezpieczne dla płodu. W czasie ataku rzucawki może dojść do jego niedotlenienia w wyniku-upośledzenia krążenia łożyskowego lub odklejenia się łożyska.

Leczenie napadu rzucawki porodowej w trakcie porodu polega przede wszystkim na opanowaniu ataku drgawek przez podanie leków uspokajających, zapewnieniu właściwej funkcji oddechowej i krążeniowej, przeciwdziałaniu zwyżkom ciśnienia. Ze względu na zagrożenie płodu wystąpienie ataku rzucawki w przebiegu porodu jest wskazaniem do natychmiastowego zakończenia porodu, zaraz po opanowaniu ataku. Jest to oczywiste, że jedynie na oddziale położniczym istnieją warunki do wykonania wszystkich wymienionych czynności niezbędnych dla ratowania życia matki i płodu.